Absolwentka etnologii i antropologii kultury na UJ. Praktykę jogi rozpoczęła w Szkole Jogi Beaty Jamińskiej w 2001 r. Od tego czasu rozwija własną praktykę poprzez uczestnictwo w warsztatach różnych nauczycieli: Konrada Kocota, Katarzyny Pilorz, Faeqa Birii, Ratanala Shaha, Sharata Arory czy Corin Birii. Dwukrotnie uczestniczyła w miesięcznym kursie w Instytucie Jogi B.K.S Iyengara w Punie, w lutym 2009 i 2012. W lipcu 2013 r. uzyskała stopień Junior Intermediate I.
Iza Kleśny
Ewa Freindorf
JOGA
Praktykę jogi rozpoczęła w 2001 roku w szkole Beaty Jamińskiej w Krakowie u Ani Brzegowej. Brała udział w szkoleniach prowadzonych przez nauczycieli seniorów takich jak: Faeq Biria, Corin Biria, Ratanlala C. Shah, Lois Steinberg, Rita Keller, Gita Iyengar, Prashant Iyengar. W 2006r ukończyła kurs nauczycielski (stopień Introductory II) prowadzony przez Konrada Kocota i organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Jogi Iyengara. W lutym 2010r uczestniczyła w miesięcznym kursie w Instytucie Jogi B.K.S Iyengara w Punie w Indiach.Od 2005r prowadziła Szkołę Jogi w Myślenicach oraz zajęcia w Dobczycach. Od 2009r prowadzi Szkołę Jogi na Dębnikach w Krakowie.
„Przez całe moje życie uprawiam sport (taniec, siatkówkę, koszykówkę, pływanie, bieg, spróbowałam gry w tenisa, jazdy na rolkach, nartach) przez lata uprawiania sportu wyrobiłam sobie mięśnie ale i nabawiłam się różnych kontuzji. Poprzez praktykę jogi uświadamiam sobie jak ważne jest zachowanie równowagi w ciele. Praca z lewą i prawą stroną, górą i dołem, przodem i tyłem… itd.; dostosowaniem praktyki do miesiączki (zrównoważenie hormonów). Poznaję swoje ciało i uczę się jak prawidłowo ćwiczyć, stać, siedzieć. Cieszę się, że mogę podzielić się z innymi moim doświadczeniem i wiedzą jaką zdobyłam.”
Ania Morawska
PILATES
Jestem absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.Przygodę z fitnessem rozpoczęłam 10 lat temu, początkowo prowadząc dość intesywne zajęcia (Body Pump,TBC i inne). Metodę Pilates zgłębiam od 6 lat. Pierwsze szlify zdobywałam w londyńskim LA Fitness, gdzie pod okiem Jax Lysycji zrobiłam ‚Synergize course’ (system ćwiczeń oparty na elementach pilates, jogi oraz oddechu chi kung). Od roku trenuję w Open Mind Pilates School u Bogny Janik Forbes. Obecnie dużo czasu poświęcam na wychowanie moich dzieci, 4-letnia Amelia i 2-letni Jasiek to dla mnie wielkie wyzwanie, mobilizacja i inspiracja.
Konrad Kocot
JOGA
(zajęcia z Konradem od kwietnia 2011 r.)
Absolwent indianistyki UJ. Praktykuje jogę od 25 lat, a naucza od 20. Jest jednym z najbardziej doświadczonych nauczycieli jogi Metodą Iyengara w Polsce (stopień senior). Obecnie kierownik Studia Jogi w Parku Wodnym.
„W swojej praktyce i nauczaniu zaczynam od tego co „fizyczne” – równowagi, symetrii, precyzji – co pomaga lepiej funkcjonować tu i teraz. Jednocześnie pokazuje, że fizyczność to nie wszystko i dopiero jej przekraczanie pozwala odkryć prawdziwy smak jogi i życia. „
Iwona Bandzarewicz
Joga obecna jest w moim życiu od 11 lat. Praktykę rozpoczęłam w Szkole Jogi Tomka Miszczuka w Lublinie.
Wychowałam się na łonie natury, mój rodzinny dom znajduje się na skraju lasu. Brak stałego kontaktu ze środowiskiem naturalnym spowodował, że pierwsze lata mieszkania w mieście były dla mnie bardzo trudnym okresem. Sala jogi stanowiła jedyne miejsce gdzie mogłam skoncentrować się na swoim wnętrzu, odnaleźć spokój i odpocząć.
Po przeprowadzce do Krakowa długo poszukiwałam miejsca w którym mogłabym się rozwijać. Kiedy trafiłam na zajęcia z astangi jogi poczułam, że takiej metody pracy z ciałem i umysłem bardzo potrzebowałam. Praca z oddechem przynosi mi głębokie odprężenie, jest stanem medytacji w ciągłym ruchu. Chcę dzielić się z innymi tą radością, jaką daje praktyka jogi.
Denis Kolokol
BODYWEIGHT
Starożytni Grecy mawiali: „Zdrowe ciało jest naczyniem na zdrowy umysł”, co oznacza, że zdrową jednostkę można wypracować tylko poprzez zintegrowane podejście. Moje podejście do rozwoju fizycznego jest w pełni całościowe i sięga dalej niż to, co może zaoferować jakikolwiek powszechnie znany system fitness. Po kilku latach doświadczeń z bieganiem, gimnastyką calisthenics i hatha jogą opracowałem praktykę, która jest jednocześnie bardzo skuteczna i nie jest ryzykowna, a pierwsze efekty są dostrzegalne w ciągu kilku miesięcy. Oparta na kombinacji dynamicznych ćwiczeń, statycznych pozycji, rozciągania i technik relaksacyjnych, zwiększa gęstość mięśni, sprężystość i elastyczność stawów, co czyni je bardziej funkcjonalnymi. Ponadto ćwiczenia obejmują stymulację cardio, koordynację i balanse. Biorąc pod uwagę ten zakres, treningi mogą być traktowane jako podstawa dla bardziej zaawansowanych rodzajów aktywności fizycznej, takich jak akrobatyka, sztuki walki, taniec, capoeira, parkour i, ewentualnie, kolonizacja Marsa.
Kamila Watychowicz
Kamila (Kama) Watychowicz – dyplomowana nauczycielka jogi wg. metody B.K.S Iyengara.
Zainteresowana wieloma różnymi aspektami ludzkiej aktywności. Kiedyś zafascynowana muzyką i grą na fortepianie, potem zaczęła swoją przygodę z teatrem i literaturą. Chęć sprawdzenia się w bardziej ekstremalnych warunkach pociągnęła ją do gór i jaskiń.
W jodze znalazła możliwość rozwoju na poziomie fizycznym i mentalnym.
Regularną praktykę rozpoczęła w 2003 roku pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela Romana Grzeszykowskiego.
W uczeniu ceni precyzje i uważność w wykonywaniu każdego ruchu. To jedyna droga do budowania siły, do wzmocnienia. Uważa, że joga jest dla każdego, jeśli tylko uszanujemy ograniczenia własnego ciała i podejmiemy wyzwanie pracy z nimi.
Ciągle rozwija się i szkoli na warsztatach w Polsce i zagranicą. W 2011r. przeniosła się z matą do Stanów, by w Instytucie Jogi w Champaign-Urbana zdobywać nowe kwalifikacje w dziedzinie terapii jogą. Tam odnalazł swoją nauczycielkę Lois Steinberg, pod której okiem ustawicznie rozwija swoją praktykę.
Tematem, który stał się jej bliski, jest także praca z kobietami, ukierunkowana na właściwą praktykę na tych etapach życia, kiedy szczególnie potrzebują indywidualnego podejścia (dojrzewanie, menopauza, rekonwalescencja po mastektomii).
Pracuje także z kobietami w ciąży. Poprzez odpowiednio dobrane systemy asan pomaga im przeżyć ten szczególny czas w zdrowiu i dobrym samopoczuciu, by owocnie przejść finalny akt jakim jest poród.
Joga Klasyczna
Przez ostatnie kilkadziesiąt lat, joga metodą Iyengara zdobyła ogromną popularność na całym świecie, wynika to z faktu, że łączy ona tysiące lat tradycji z nowoczesną metodologią. Metoda B.K.S. Iyengara główny nacisk kładzie na praktykę asan. Ten ciągle żyjący ponad 90-letni mistrz jogi, ojciec 6-orga dzieci, dostosował starożytny system jogi do potrzeb dzisiejszego człowieka. Dzięki niemu dziś jogę może ćwiczyć każdy – niezależnie od stanu zdrowia i wieku. Dzięki zastosowaniu wielu pomocy nawet trudne pozycje jogiczne mogą być wykonywane przez osoby nie w pełni sprawne. Specjalną troską objęte są kobiety podczas menstruacji oraz ciąży, osoby z ograniczeniami ruchowymi i problemami zdrowotnymi. Dzięki temu wszyscy oni mogą korzystać z dobrodziejstw jogi. Dużą wagę przywiązuje się do nauki sztuki relaksu.
„ Jesteśmy tak starzy jak stary jest nasz kręgosłup! ”
„ Zacznij ćwiczyć jogę bo dzięki temu zatroszczysz się o kręgosłup w którym przechowywana jest cała nasza energia ciała. ”
cytat z książki
„Światło Jogi”
B.K.S. Iyengar
Joga astanga
Astanga yoga – nazywana czasem power jogą jest dynamiczną odmianą jogi i stała się jedną z najpopularniejszych odmian jogi na Zachodzie, charakteryzuje się płynnymi przejściami między pozycjami jogi (asanami) oraz energetyzującym oddechem. Astanga joga to układ pozycji połączonych z oddechem.
Podstawą praktyki asan (pozycji fizycznych) jest oddech, a w astandze podstawą oddechu jest pranayama ujjayi.
Pranayama ujjayi jest ćwiczeniem oddechowym, które zwiększa wydajność płuc- wydłuża oddech. Gdy oddech staje się świadomy, głęboki i pełny, koncentracja osoby praktykującej jogę zwiększa się, umysł staje się spokojny a ciało poprzez praktykę rozluźnia się.
Wojtek Komadowski
Certyfikowany nauczyciel jogi Iyengara, praktykuje od 2001 r. Zaczynał w Szkole Jogi Beaty Jamińskiej w Krakowie, gdzie po kilku latach praktyki rozpoczął również asystowanie w zajęciach. Praktykując regularnie metodę Iyengara brał udział w warsztatach prowadzonych przez nauczycieli seniorów z kraju i z zagranicy. W 2006 r. obronił prace magisterską „Efekty uprawiania Hatha Jogi w opinii praktykujących – uczniów i nauczycieli” w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W czerwcu 2008 r. uczestniczył w miesięcznym kursie w Indiach praktykując jogę w Instytucie Iyengara w Punie. W grudniu 2011 r. uzyskał stopień Introductory II.
Joga dla początkujących
Serdecznie witamy wszystkich miłośników aktywnego stylu życia na naszej nowej stronie internetowej. A tych, którzy potrzebują motywacji do rozpoczęcia przygody z jogą zapraszamy do regularnego czytania naszego bloga. ![:)]()
Dlaczego joga?
Przygodę z jogą można rozpocząć w każdym wieku. Nastolatek, dojrzała kobieta, czy mężczyźni po 40-ce bez problemu odnajdą się w podstawowych pozycjach. Z czasem, wykonywanie asan, okaże się coraz prostsze. Niezmiernie cieszy nas potwierdzona badaniami teza, że 45-latek, regularnie ćwiczący jogę, może być sprawniejszy od 20-latka, którego czas wolny to siedzenie przed komputerem. Joga wyraźnie poprawia sprawność fizyczną. Dzięki niej można przez długie lata cieszyć się „doskonałą formą”.
Kolejny plus jogi
Bez wątpienia najkorzystniejszą formą ćwiczeń dla ludzkiego organizmu jest joga. Ćwiczenia dotleniają organizm, poprawiają pamięć i koncentrację. Zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału, czy osteoporozy. Warto wiedzieć, że joga to połączenie pracy naszego umysłu, z pracą całego ciała.
Jeszcze jeden plus jogi
Piękna sylwetka to marzenie wielu osób. Ćwicząc jogę, można raz na zawsze zapomnieć o takich słowach jak: otyłość, cellulit, czy brak jędrności skóry. Joga wydobywa z ludzkiego ciała to co najpiękniejsze. Wzmacnia i modeluje wszystkie mięśnie.
I znów kolejny plus jogi
Mieszkanie na 4 piętrze, w bloku bez windy, może być przyjemnością! Ćwiczenia z jogi dodają energii. Zmęczenie ucieka w daleki kąt. Mijają uporczywe zawroty głowy, czy zadyszka. Joga zwiększa wydolność organizmu.
Stanie na głowie
Ten kto raz odnalazł się w medytacji i ćwiczeniu jogi, zauważył jak wielki wpływ, na poszczególne aspekty życia, ma wykonywanie asan. Joga pozwala człowiekowi, w pełni zrozumieć istotę „działania”. Uczy go, że każde działanie ma pozytywny lub negatywny efekt. Nieustannie trzeba dążyć do wzmacniania tych korzystnych rezultatów i likwidowania niekorzystnych efektów działania.
Stanie na głowie
Stanie na głowie to bardzo popularne ćwiczenie wśród miłośników jogi. Głównie dlatego, że ma bardzo korzystny wpływ na układ krążenia. Minimalizuje ryzyko wystąpienia udaru, czy chorób serca. Ćwiczenie to rozgrzewa, dodaje energii i pomaga wyzbyć się lekkiej depresji. Polecane jest osobom w trakcie menopauzy, mającym problemy z bezsennością lub zatokami. Podczas wykonywania asany mamy szansę wyciszyć się i uspokoić.
Jednak codzienne wykonywanie w domu tylko tej asany wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlaczego? Stanie na głowie znacznie obciąża szyję. Cały ciężar ciała skupiony jest na tej niewielkiej części ciała. Jeśli będziemy wykonywać tylko to jedno ćwiczenie możemy mieć meczące zawroty głowy, a nawet uszkodzić kręgi szyjne.
W jodze niezwykle ważne jest zachowanie równowagi umysłu i ciała. Po wykonaniu stania na głowie należy wykonać asany, które pozwolą ciału odzyskać równowagę. Podobnie jest z innymi ćwiczeniami. Jeśli poczujemy napięcie w danej partii ciała musimy wykonać asany neutralizujące ten stan.
Nie bójmy się stania na głowie. Na zajęciach z jogi instruktor w oparciu o wiedzę i swoje doświadczenie, udziela wskazówek, dzięki którym można cieszyć się pozytywną energią i błogim nastrojem podczas wykonywania asan.
Krótka historia jogi klasycznej
Joga staje się coraz bardziej popularna. W ostatnich latach radykalnie zmienił się stosunek Polaków do stylu życia, zdrowia i urody, a także sposobu odżywiania się. Życie w pośpiechu jest bardzo stresujące, a joga może wnieść w naszą codzienność upragnioną harmonię i równowagę. Właściwy rytm funkcjonowania potrzebny jest nie tylko dorosłym, ale też młodzieży i osobom w średnim wieku.
Samo pojęcie „jogi” oznacza jedność ciała, umysłu i duszy. Słowo to wywodzi się z sanskryckiego „yuj” – scalać, jednoczyć.
Pierwsze, najstarsze ścieżki jogi, uwarunkowane rodzajem energii, którą posiadamy określił mędrzec z Indii – Patańdżali. Pierwsze cztery (raj- joga, bhakti-joga, dżniana-joga, karma-joga ) oddziałują na ludzką psychikę, a piąta (hatha-joga) na ciało. Joga stanowi jeden z najważniejszych systemów filozofii indyjskiej.
A co mówi legenda?
Według mitologii pozycje jogi określił bóg Śiwa. Pragnął, aby jego ukochana małżonka Parwati była zawsze piękna i młoda. Medytacje boga miały miejsce na słynnej górze Kajlas.
Joga w Polsce
W naszym kraju najbardziej popularna jest hatha joga opracowana przez B.K.S. Iyengara. Sposób oddychania, odpowiednie wykonywanie pozycji – asan, dodają energii i wzmacniają umysł ludzki.
Joga Iyengara
Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar przez całe swoje życie zgłębiał, nauczał i doskonalił sztukę jogi. Prowadził wieloletnie badania, wykształcił wielu nauczycieli, którzy rozpowszechniają jego naukę na całym świecie. Jego styl nauczania upowszechnił się jako „joga Iyengara”.
źródło: www.yogajournal.com
Joga Iyengara
Największą innowacją, jaką wprowadził Iyengar w sztukę jogi, były proste pomoce naukowe – kostki, koce, bolstery, paski itp. Dzięki nim każdy człowiek, a zwłaszcza z ograniczeniami fizycznymi, mógł z radością praktykować jogę.
Iyeangar podkreślał w swoich publikacjach naukowych, że joga ma właściwości terapeutyczne. Pomagał ludziom pokonywać ich problemy zdrowotne. Zwracał szczególną uwagę na prawidłowe wykonywanie asan i kontrolowanie oddechu. Uważał, że joga dodaje energii, a także wzmacnia organizm. Dzięki niej można cieszyć się sprawnością fizyczną i zdrowiem przez długie lata.
Ciekawostki
- Iyengar, jako mały chłopiec, był bardzo chorowitym i słabym dzieckiem. Nikt z rodziny, czy znajomych nie spodziewał się, że zostanie on wybitnym i sławnym nauczycielem jogi.
- B. K. S. Iyengar nauczał i praktykował jogę przez ponad 70 lat.
- Uczniami Iyeangara byli m.in.: powieściopisarz Aldous Huxley, hinduski filozof Jiddhu Krishnamutri oraz dyrygent Yehudi Menuhin.
Polecamy!
Iyengar to autor wielu książek. W szczególności polecamy do przeczytania:
- „Drzewo jogi”
- „Joga światłem życia”
Z czym kojarzy Ci się joga?
Joga najczęściej kojarzona jest z dziwnym zestawem ćwiczeń, dzięki któremu można oderwać się od codzienności. Wiele osób rozumie jogę jako umiejętność panowania nad własnym ciałem.
Joga postrzegana jest również jako najlepszy sposób na walkę ze stresem. Wykonywanie asan daje możliwość całkowitego zrelaksowania się. Niektórzy mówią: „Chcesz żyć 100 lat? Ćwicz jogę!”
Wielokrotnie wspominaliśmy, że w Polsce najpopularniejsza jest hatha joga wg metody B. K. S Iyengara. Ten wielki mistrz żył 96 lat, a jego postać doskonale odzwierciedla jak wielkie korzyści dla zdrowia niesie ze sobą regularne ćwiczenie jogi.
Ludzie mają różne oczekiwania. Podobnie jest w kwestii jogi. Kobiety najczęściej chcą poprawić wygląd swojej sylwetki. Starsze osoby czują, że sztywnieją im stawy. W związku z tym najistotniejsze jest dla nich zlikwidowanie tych dolegliwości. Jedni marzą o odzyskaniu pozytywnej energii, inni o zrzuceniu kilogramów, czy pozbyciu się bólu kręgosłupa. Wiele osób pragnie cieszyć się spokojnym snem. Wszystkie te potrzeby są niezwykle ważne. Najpiękniejsze w jodze jest to, że dzięki regularnemu wysiłkowi, włożonemu w wykonywanie asan oraz przestrzeganiu zasad, każdy człowiek może spełnić swoje oczekiwania.
A tobie, z czym kojarzy się joga?
Dla nas joga to radość życia. Wprowadza harmonie w ciało i umysł. Odpręża i odmładza, zapewnia atrakcyjniejszy wygląd, reguluje funkcje ciała.
Grafik na święta!
Piątek 25.03
9:00-10:30 grupa ogólna
17:30-19:00 grupa dla wszystkich
Sobota 26.03
zajęcia odwołane
Niedziela 27.03
zajęcia odwołane
Poniedziałek 28.03
18:00-19:30 grupa dla wszystkich
Od wtorku 29.03 zajęcia odbywają się normalnie
Wesołych świąt!
Article 0
„Zacznij ćwiczyć jogę bo dzięki temu zatroszczysz się o kręgosłup, w którym przechowywana jest cała nasza energia ciała. ”
Światło Jogi – B.K.S. Iyengar
O tym jak ważny jest kręgosłup, dowiadujemy się już w szkole podstawowej. Stanowi on podporę całego ciała, ochrania rdzeń kręgowy, pozwala nam na utrzymanie pionowej pozycji. Kręgosłup powinien być prosty i elastyczny. Tylko wtedy człowiek będzie mógł w pełni skoncentrować się i świadomie odprężyć. Regularne ćwiczenie jogi pozwala na zniwelowanie wad postawy.
Pozycja łuku
Jedną z pozycji, która znacznie poprawia elastyczność kręgosłupa jest łuk (dhanurasana).
Korzyści tego ćwiczenia są wszechstronne: poprawia postawę, wzmacnia mięśnie brzucha, ramion nóg i pleców. Rozwija mięśnie klatki piersiowej i zwalcza negatywne skutki wynikające z siedzącego trybu życia.
Pomaga zmniejszyć ból kręgosłupa wynikający np. z uszkodzenia dysków międzykręgowych. Ta pozycja jogiczna polecana jest osobom mającym zaburzenia trawienne. Pozwala na zminimalizowanie przewlekłych zaparć.
Hatha joga
Hatha joga to system, który skupia się wokół zdrowia organicznego. Poszczególne pozycje jogiczne wzajemnie się uzupełniają. W efekcie nasz organizm staje się silniejszy, a na co dzień towarzyszy nam dobre samopoczucie.
Hatha joga nie koncentruje się na rzeźbieniu ciała i rozwoju mięśni. Atrakcyjniejsza budowa ciała to efekt uboczny treningów. Zatem na czym koncentruje się joga? Przede wszystkim na zwiększeniu wytrzymałości mięśni, elastyczności stawów i zachowaniu dobrej kondycji fizycznej.
Hatha joga składa się z trzech części:
- Postawy (asany)
- Oczyszczanie ciała
- Kontrolowanie oddechu – pranayama
Wszystkie pozycje wykonywane są bardzo powoli, starannie i z rozwagą. Nie ma mowy o przeforsowaniu, czy doprowadzeniu do kontuzji. Wykonywanie poszczególnych asan sprzyja łatwiejszemu przepływowi energii w całym ciele.
Niezwykle ważna jest umiejętność kontrolowania oddechu. A powietrze to dla joginów najważniejszy z pokarmów dla ciała, ducha i umysłu. Bez wody jesteśmy w stanie wytrzymać około 7 dni, bez jedzenia nawet miesiąc, a bez tlenu tylko kilka minut. Co więcej, prawidłowe oddychanie znacznie polepsza trawienie, uspokaja, oczyszcza krew.
Hatha joga jest uniwersalna
Chcesz rozpocząć przygodę z jogą, jednak zastanawiasz się, czy to odpowiednie zajęcie do Twojego wieku lub płci? Odpowiadamy: Nie wahaj się! Każdy może praktykować jogę, niezależnie od wieku, wyznania, czy płci.
Joga po 40-ce
Wraz z wiekiem pojawiają się lub nasilają, różne problemy zdrowotne np. bezsenność, nadciśnienie, problemy ze wzrokiem. Przyjrzyjmy się bliżej 2 rodzajom dolegliwości, które często krępują ludzi. Nie mówi się o nich tak otwarcie i swobodnie, jak o cukrzycy, czy żylakach. Zaparcia i hemoroidy to dolegliwości, które znacznie utrudniają funkcjonowanie. Jednak można złagodzić ich objawy poprzez ćwiczenie jogi.
Zaparcia
Dolegliwość ta potrafi zepsuć każde rodzinne spotkanie, randkę, czy spotkanie biznesowe. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Objawia się bólem brzucha i wzdęciami. Osoby mające zaparcia powinny dbać przede wszystkim o swoją dietę. Organizmowi należy dostarczać duże ilości białka i błonnika, zawarte np. w świeżych warzywach i owocach.
Równie ważny jest ruch. Pozycje jogiczne, które pobudzają perystaltykę jelit, procesy trawienne oraz masują narządy jamy brzusznej to m.in: wciąganie brzucha, ryba, twist.
Hemoroidy:
Dolegliwość ta bywa bardzo bolesna. Asany mają na celu złagodzenie tego bólu i przyniesienie ulgi. Szczególnie pomocne są dwie pozycje jogiczne: świeca oraz ryba.
Oczywiście błędne jest myślenie, że już po pierwszych zajęciach z jogi miną wszystkie kłopoty ze zdrowiem. Tylko regularne ćwiczenia, odpowiedni sposób odżywiania się oraz słuchanie rad nauczyciela jogi, mogą znacznie poprawić samopoczucie i zmniejszyć bolesne dolegliwości.
Joga na stres
Stres potrafi wyssać z człowieka energię. Dopada go w wielu ważnych momentach, podczas pracy, przed trudnym egzaminem, czy spotkaniem. Pojawia się, gdy mamy do podjęcia bardzo ważną decyzję, albo podczas kłótni małżeńskiej. Nie bez powodu, wiele osób uważa, że doskonałym sposobem na walkę ze stresem jest ćwiczenie jogi.
Objawy stresu
Stres wywołuje wiele zmian w naszym organizmie. Nadnercza produkują adrenalinę i kortyzol (hormony stresu), szybciej bije serce i zwiększa się ciśnienie. Człowiek narażony jest na zawał czy udar. Natomiast w żołądku zwiększa się wydzielanie kwasu solnego. Dana osoba odczuwa nudności, niestrawność. Mięśnie robią się napięte, pojawia się ból karku. Od razu znika dobre samopoczucie.
Joga na stres
Nie można rozkazać gruczołom, aby przestały produkować hormony stresu. Można jednak zapanować nad nimi wykonując odpowiednie asany. Jak joga radzi sobie z negatywnymi objawami stresu?
Joga uczy prawidłowego oddychania, spowalnia pracę serca i obniża ciśnienie krwi. Minimalizuje dolegliwości trawienne, a także hamuje wydzielanie hormonów stresu. Poszczególne pozycje jogiczne angażują mięśnie i stawy, zwiększając ich ruchliwość i elastyczność. Znika niepotrzebne napięcie. Joga pozwala zapanować nad stresem.